Aby mógł prawidłowo rozwijać się biznes w danym kraju, konieczna jest znajomość nie tylko rynku, ale przede wszystkim systemu gospodarczego, a nawet tego, w jaki sposób na przestrzeni czasu taki system ewoluował.

Aby mógł prawidłowo rozwijać się biznes w danym kraju, konieczna jest znajomość nie tylko rynku, ale przede wszystkim systemu gospodarczego, a nawet tego, w jaki sposób na przestrzeni czasu taki system ewoluował.

Ekipa e-business.net.pl poleca:

Kylos.pl - Najlepsze w Polsce profesjonalne serwery wirtualne, vps i dedykowane!!

Kylos.pl - Najlepsze profesjonalne serwery vps, wirtualne i dedykowane w Polsce!! Poleca ekipa e-business.net.pl.

MasterNET.pl - Najtańsze domeny i przedłużenia w Polsce!! Bez haczyków. Tani i dobry hosting.

MasterNET.pl - Najtańsze domeny i przedłużenia w Polsce!! Bez haczyków. Tani hosting. Poleca ekipa e-business.net.pl.

Gospodarka centralnie planowana

Opiera się na założeniach planów kilkuletnich, które określają najważniejsze cele rozwoju państwa.

Drugim ważnym typem gospodarki jest gospodarka centralnie planowana. Opiera się na założeniach planów kilkuletnich, które określają najważniejsze cele rozwoju państwa.

Taki typ gospodarki stosuje się w czasie wojny, a nawet był stosowany w większości państwa o ustrojach socjalistycznych. Co więcej ich tworzenie i realizowanie jest jednym z najważniejszych zadań kierownictwa partii. Odpowiednie uchwały ustala się często na określony czas, podczas zjazdów partyjnych lub plenum. [Reklama: tutaj, inspektor ochrony radiologicznej] W historii PRL bardzo znany był Plan Trzyletni oraz plan sześcioletni.

Ten typ gospodarki charakteryzuje to, że właśnie władze ustalają, co, jak i dla kogo ma być produkowane. Do nich należy także ustalanie cen poszczególnych produktów. Taki system okazuje się niestety nieefektywny i prowadzi do obniżenia stopy życiowej obywateli.

A co to takiego był słynny Plan Trzyletni? Realizowano go w latach 1947 – 1949 i w dużej mierze przyczynił się do odbudowy gospodarki ze zniszczeń wojennych.

Z kolei głównym założeniem planu sześcioletniego było zwiększenie inwestycji, a także polityka intensywnej industrializacji kraju na wzór radziecki. Zakładano rozwój przemysłu ciężkiego i metalowego. Wizytówką tego planu był kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie.

Tagi: Gospodarka centralnie planowana, plan sześcioletni, plan trzyletni, PRL

Powiązany artykuł: Aby mógł prawidłowo rozwijać się biznes w danym kraju, konieczna jest znajomość nie tylko rynku, ale przede wszystkim systemu gospodarczego, a nawet tego, w jaki sposób na przestrzeni czasu taki system ewoluował.

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Układy organizacyjne

W poprzednich rozdziałach kilkakrotnie była mowa o układach organizacyjnych. [Reklama: wynajem biur gdańsk] Ale co to takiego? Już wyjaśniam. Jest to jeden z elementów każdego systemu gospodarczego, a charakteryzują go następujące zjawiska. Po pierwsze rodzaje podmiotów gospodarczych, które istnieją w danej gospodarce. Po drugie występujące w gospodarce własności, a po trzebcie alokacja gestii decyzyjnej.

Modele systemów ekonomicznych

Jeśli dokonamy kombinacji takich kryteriów jak: układ organizacyjny, układ zjawisk sfer realnej gospodarki, a także układ regulacji, pozwoli nam to na wyróżnienie czterech teoretycznych modeli systemów ekonomicznych. Pierwszym z nich jest model indywidualistyczno-kompetytywny, czyli po prostu kapitalizm, który charakteryzował kraje Europy Zachodniej w XIX wieku. Drugim modelem jest model indywidualistyczno-planowany, czyli gospodarka kapitalistyczna, która jest regulowana przez centralne planowanie państwowe. Taki system dało się zaobserwować w Niemczech, w czasie I wojny światowej. Następnie mamy model kolektywistyczno-planowany.

Zjawiska w sferze realnej

Układ regulacji pozwala określić sposób kształtowania zjawisk sfery realnej w systemie gospodarczym. W jego skład wchodzą takie elementy jak: subsystem parametrów regulacyjnych, subsystem pobudzania, subsystem zasilania oraz subsystem planowania. Co więcej taka charakterystyka pasuje do każdego systemu gospodarczego, bowiem każdy z nich ma takie elementy.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009