Aby mógł prawidłowo rozwijać się biznes w danym kraju, konieczna jest znajomość nie tylko rynku, ale przede wszystkim systemu gospodarczego, a nawet tego, w jaki sposób na przestrzeni czasu taki system ewoluował.

Aby mógł prawidłowo rozwijać się biznes w danym kraju, konieczna jest znajomość nie tylko rynku, ale przede wszystkim systemu gospodarczego, a nawet tego, w jaki sposób na przestrzeni czasu taki system ewoluował.

Ekipa e-business.net.pl poleca:

Kylos.pl - Najlepsze w Polsce profesjonalne serwery wirtualne, vps i dedykowane!!

Kylos.pl - Najlepsze profesjonalne serwery vps, wirtualne i dedykowane w Polsce!! Poleca ekipa e-business.net.pl.

MasterNET.pl - Najtańsze domeny i przedłużenia w Polsce!! Bez haczyków. Tani i dobry hosting.

MasterNET.pl - Najtańsze domeny i przedłużenia w Polsce!! Bez haczyków. Tani hosting. Poleca ekipa e-business.net.pl.

Gospodarka centralnie planowana

Opiera się na założeniach planów kilkuletnich, które określają najważniejsze cele rozwoju państwa.

Drugim ważnym typem gospodarki jest gospodarka centralnie planowana. Opiera się na założeniach planów kilkuletnich, które określają najważniejsze cele rozwoju państwa.

Taki typ gospodarki stosuje się w czasie wojny, a nawet był stosowany w większości państwa o ustrojach socjalistycznych. Co więcej ich tworzenie i realizowanie jest jednym z najważniejszych zadań kierownictwa partii. Odpowiednie uchwały ustala się często na określony czas, podczas zjazdów partyjnych lub plenum. [Reklama: tutaj, inspektor ochrony radiologicznej] W historii PRL bardzo znany był Plan Trzyletni oraz plan sześcioletni.

Ten typ gospodarki charakteryzuje to, że właśnie władze ustalają, co, jak i dla kogo ma być produkowane. Do nich należy także ustalanie cen poszczególnych produktów. Taki system okazuje się niestety nieefektywny i prowadzi do obniżenia stopy życiowej obywateli.

A co to takiego był słynny Plan Trzyletni? Realizowano go w latach 1947 – 1949 i w dużej mierze przyczynił się do odbudowy gospodarki ze zniszczeń wojennych.

Z kolei głównym założeniem planu sześcioletniego było zwiększenie inwestycji, a także polityka intensywnej industrializacji kraju na wzór radziecki. Zakładano rozwój przemysłu ciężkiego i metalowego. Wizytówką tego planu był kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie.

Tagi: Gospodarka centralnie planowana, plan sześcioletni, plan trzyletni, PRL

Powiązany artykuł: W telewizji, w prasie, czy radiu często napotykamy na informacje o giełdzie, o najnowszych notowaniach, o kursach walut itp. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, czym jest giełda i w jaki sposób funkcjonuje.

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Gospodarka centralnie planowana

Drugim ważnym typem gospodarki jest gospodarka centralnie planowana. [Reklama: wynajem biur gdańsk] Opiera się na założeniach planów kilkuletnich, które określają najważniejsze cele rozwoju państwa. Taki typ gospodarki stosuje się w czasie wojny, a nawet był stosowany w większości państwa o ustrojach socjalistycznych.

Układ zjawisk sfer realnej gospodarki

Teraz czas wyjaśnić co to takiego układ zjawisk sfer realnej gospodarki. Zjawiska sfery realnej są konkretnymi strumieniami i zasobami ludzkimi, finansowymi oraz rzeczowymi, które ujmuje się jako pewne agregaty charakteryzujące gospodarkę.

Gospodarka mieszana

Ostatnim już systemem gospodarczym jest tzw. gospodarka mieszana. Jej elementami są zarówno sektor publiczny, jak i prywatny. Co więcej większość światowych gospodarek właśnie tak funkcjonuje.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009