Aby mógł prawidłowo rozwijać się biznes w danym kraju, konieczna jest znajomość nie tylko rynku, ale przede wszystkim systemu gospodarczego, a nawet tego, w jaki sposób na przestrzeni czasu taki system ewoluował.

Aby mógł prawidłowo rozwijać się biznes w danym kraju, konieczna jest znajomość nie tylko rynku, ale przede wszystkim systemu gospodarczego, a nawet tego, w jaki sposób na przestrzeni czasu taki system ewoluował.

Ekipa e-business.net.pl poleca:

Kylos.pl - Najlepsze w Polsce profesjonalne serwery wirtualne, vps i dedykowane!!

Kylos.pl - Najlepsze profesjonalne serwery vps, wirtualne i dedykowane w Polsce!! Poleca ekipa e-business.net.pl.

MasterNET.pl - Najtańsze domeny i przedłużenia w Polsce!! Bez haczyków. Tani i dobry hosting.

MasterNET.pl - Najtańsze domeny i przedłużenia w Polsce!! Bez haczyków. Tani hosting. Poleca ekipa e-business.net.pl.

Gospodarka centralnie planowana

Opiera się na założeniach planów kilkuletnich, które określają najważniejsze cele rozwoju państwa.

Drugim ważnym typem gospodarki jest gospodarka centralnie planowana. Opiera się na założeniach planów kilkuletnich, które określają najważniejsze cele rozwoju państwa.

Taki typ gospodarki stosuje się w czasie wojny, a nawet był stosowany w większości państwa o ustrojach socjalistycznych. Co więcej ich tworzenie i realizowanie jest jednym z najważniejszych zadań kierownictwa partii. Odpowiednie uchwały ustala się często na określony czas, podczas zjazdów partyjnych lub plenum. [Reklama: tutaj, inspektor ochrony radiologicznej] W historii PRL bardzo znany był Plan Trzyletni oraz plan sześcioletni.

Ten typ gospodarki charakteryzuje to, że właśnie władze ustalają, co, jak i dla kogo ma być produkowane. Do nich należy także ustalanie cen poszczególnych produktów. Taki system okazuje się niestety nieefektywny i prowadzi do obniżenia stopy życiowej obywateli.

A co to takiego był słynny Plan Trzyletni? Realizowano go w latach 1947 – 1949 i w dużej mierze przyczynił się do odbudowy gospodarki ze zniszczeń wojennych.

Z kolei głównym założeniem planu sześcioletniego było zwiększenie inwestycji, a także polityka intensywnej industrializacji kraju na wzór radziecki. Zakładano rozwój przemysłu ciężkiego i metalowego. Wizytówką tego planu był kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie.

Tagi: Gospodarka centralnie planowana, plan sześcioletni, plan trzyletni, PRL

Powiązany artykuł: Zapewne każdy wie na czym polega działalność gospodarcza. Pomimo to trudno byłoby sformułować jej definicję i wymienić podstawowe prawa na jakich się opiera

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Gospodarka rynkowa

Trzecim ważnym systemem gospodarczym jest gospodarka rynkowa. [Reklama: wynajem biur gdańsk] Aby podjąć jakieś decyzje, konieczne są informacje płynące z rynku.

System gospodarczy

System gospodarczy, to inaczej system ekonomiczny. Możne powiedzieć, że stanowi go zbiór powszechnie obowiązujących norm prawnych, a także ogólnie akceptowanych zasad, które regulują postępowanie wszystkich uczestników procesu gospodarczego.

Gospodarka niedoboru

Zaledwie kilkanaście lat temu w wielu krajach, szczególnie tych komunistycznych, funkcjonowała tzw. gospodarka niedoboru. Tego typu pojęcie wprowadzono do teorii ekonomii w roku 1980. Taka utrzymująca się sytuacja niedoboru była na rękę planistom komunistycznym, bowiem Związek Radziecki był zdania, że kryzys gospodarczy powstaje przez nadprodukcję.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009