Aby mógł prawidłowo rozwijać się biznes w danym kraju, konieczna jest znajomość nie tylko rynku, ale przede wszystkim systemu gospodarczego, a nawet tego, w jaki sposób na przestrzeni czasu taki system ewoluował.

Aby mógł prawidłowo rozwijać się biznes w danym kraju, konieczna jest znajomość nie tylko rynku, ale przede wszystkim systemu gospodarczego, a nawet tego, w jaki sposób na przestrzeni czasu taki system ewoluował.

Ekipa e-business.net.pl poleca:

Kylos.pl - Najlepsze w Polsce profesjonalne serwery wirtualne, vps i dedykowane!!

Kylos.pl - Najlepsze profesjonalne serwery vps, wirtualne i dedykowane w Polsce!! Poleca ekipa e-business.net.pl.

MasterNET.pl - Najtańsze domeny i przedłużenia w Polsce!! Bez haczyków. Tani i dobry hosting.

MasterNET.pl - Najtańsze domeny i przedłużenia w Polsce!! Bez haczyków. Tani hosting. Poleca ekipa e-business.net.pl.

Gospodarka centralnie planowana

Opiera się na założeniach planów kilkuletnich, które określają najważniejsze cele rozwoju państwa.

Drugim ważnym typem gospodarki jest gospodarka centralnie planowana. Opiera się na założeniach planów kilkuletnich, które określają najważniejsze cele rozwoju państwa.

Taki typ gospodarki stosuje się w czasie wojny, a nawet był stosowany w większości państwa o ustrojach socjalistycznych. Co więcej ich tworzenie i realizowanie jest jednym z najważniejszych zadań kierownictwa partii. Odpowiednie uchwały ustala się często na określony czas, podczas zjazdów partyjnych lub plenum. [Reklama: tutaj, inspektor ochrony radiologicznej] W historii PRL bardzo znany był Plan Trzyletni oraz plan sześcioletni.

Ten typ gospodarki charakteryzuje to, że właśnie władze ustalają, co, jak i dla kogo ma być produkowane. Do nich należy także ustalanie cen poszczególnych produktów. Taki system okazuje się niestety nieefektywny i prowadzi do obniżenia stopy życiowej obywateli.

A co to takiego był słynny Plan Trzyletni? Realizowano go w latach 1947 – 1949 i w dużej mierze przyczynił się do odbudowy gospodarki ze zniszczeń wojennych.

Z kolei głównym założeniem planu sześcioletniego było zwiększenie inwestycji, a także polityka intensywnej industrializacji kraju na wzór radziecki. Zakładano rozwój przemysłu ciężkiego i metalowego. Wizytówką tego planu był kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie.

Tagi: Gospodarka centralnie planowana, plan sześcioletni, plan trzyletni, PRL

Powiązany artykuł: Aby móc zaistnieć na danym rynku, ważne jest, aby dokładnie poznać, jakimi prawami się rządzi. Trzeba dokładnie poznać mechanizmy rynkowe, aby dana firma mogła optymalnie dostosować się do sytuacji, jaka aktualnie panuje na rynku.

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Gospodarka niedoboru

Zaledwie kilkanaście lat temu w wielu krajach, szczególnie tych komunistycznych, funkcjonowała tzw. [Reklama: wynajem biur gdańsk] gospodarka niedoboru. Tego typu pojęcie wprowadzono do teorii ekonomii w roku 1980. Taka utrzymująca się sytuacja niedoboru była na rękę planistom komunistycznym, bowiem Związek Radziecki był zdania, że kryzys gospodarczy powstaje przez nadprodukcję.

Ekonomia marksistowska

Innym, powszechnie stosowanym nurtem była ekonomia marksistowska. W czasach PRL wykładana ja nawet na studiach, a jej głównymi założeniami była własność państwowa i centralne planowanie. Wszelkie przejawy prywatnej przedsiębiorczości były sukcesywnie zwalczane, a tendencjom upaństwowienia oparło się jedynie rolnictwo i niektóre drobne usługi.

Układ zjawisk sfer realnej gospodarki

Teraz czas wyjaśnić co to takiego układ zjawisk sfer realnej gospodarki. Zjawiska sfery realnej są konkretnymi strumieniami i zasobami ludzkimi, finansowymi oraz rzeczowymi, które ujmuje się jako pewne agregaty charakteryzujące gospodarkę.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009